Poprawne wysławianie się to niewątpliwie jedna z najważniejszych umiejętności w życiu, która odpowiednio rozwinięta rzutuje na całą przyszłość człowieka. Bez właściwej korekty ewentualnych nieprawidłowości językowych w okresie dziecięcym, późniejsze pozbycie się ich może być bardzo uciążliwe.

My w Pruszczu Gdańskim wiemy, że mowa stanowi bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. To ona sprawia, że możemy bez przeszkód komunikować się z innymi, wyrażać emocje, idee czy uczyć się. Najbardziej intensywny jej rozwój przypada na wiek przedszkolny i właśnie wtedy bardzo ważne jest, by zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości.

Indywidualne różnice w wymowie

Umiejętność mówienia to zdolność jak każda inna, jednakże jej kompleksowość sprawia, że w pewnych przypadkach wymaga wzmożonego wysiłku do prawidłowego wyćwiczenia wszystkich jej elementów. Między innymi to jest powodem, dla którego w przedszkolu widać duże zróżnicowanie poziomu jej zaawansowania. Niektóre dzieci zaczynają mówić dosyć wcześnie, a więc mają tę umiejętność lepiej wyćwiczoną. Z kolei inne zaczynają później, a więc mogą mówić gorzej. Nie jest to jednakże regułą – te różnice mogą być spowodowane przez różne czynniki, np. czynniki środowiskowe (częstotliwość komunikacji czy wzorce wymowy wyniesione z domu).

Logopeda

Wprawny specjalista jest w stanie z łatwością rozróżnić, które nieprawidłowości w wymowie wynikają z ciągłego rozwoju umiejętności, a które są wadami wymowy. Logopeda w naszym ośrodku w Pruszczu Gdańskim może przeprowadzić odpowiednie badania logopedyczne i na ich podstawie oceni poprawność artykulacji dziecka. Dzięki temu możliwe będzie wyeliminowanie nieprawidłowości językowych i niedopuszczenie do tego, by wpłynęły one na jakość życia dziecka w przyszłości.